„Alfabet ciast” Zofia Różycka

On 3 lipca 2015 by agablazy

Zofię Różycką do tej pory znałam z jej kulinarnych artykułów w „Zwierciadle”. I choć przeglądam sporo magazynów dla kobiet, jej ilustracje pożywienia jako jedyne wpadły mi w oko. Z niecierpliwością czekałam na przesyłkę z „Dwóch Sióstr”, by w końcu móc się przyjrzeć z bliska jej najnowszej książce.

„Alfabet ciast” Zofia Różycka

wydawnictwo: Dwie Siostry

Pierwsze wrażenie to było wielkie zaskoczenie. Spodziewałam się większego formatu. A wszystko to przez przyzwyczajenie do dużych książek kucharskich. Szybko okazało się, że mniejszy format to wielka zaleta. W ogóle ta książka zupełnie nie wygląda na poradnik kulinarny. Dominują bajeczne ilustracje, oryginalne rysunki składników (i niezbędnych narzędzi ! uwielbiam) oraz charakterystyczne dla autorki napisy. „Alfabet ciast” przypomina bardziej oryginalną książkę dla dzieci (nie wiem czy to format czy gdzieniegdzie pojawiające się ilustracje i litery na liniach,  jak w szkolnym zeszycie). Ciekawy pomysł na alfabetyczne ułożenie przepisów umila jej przeglądanie. Przewracając kolejne strony, próbujemy zgadywać, z czym będzie kolejne ciasto czy słodycz. Od razu nasuwa mi się też pomysł, by upiec coś razem z dziećmi. Przyjazne, jasne rysunki i ciekawe napisy, zachęciłyby niejednego młodego cukiernika do wspólnej zabawy w kuchni.

Jak zwykle zauważam i zachwycam się detalami. Pomarańczowa tasiemka do zaznaczania stron, zdjęcie samych okruszków i na koniec „przelicznik miar i wag”. Wszystko to takie dopieszczone, dopracowane ale nie przesłodzone. Bardzo z charakterem. Czerń pojawiająca się już na okładce i potem na niektórych rozkładówkach, dodaje poważnego charakteru tej książce.

Im częściej ją przeglądam tym częściej marzę o plakacie z choćby jedną ilustracją Zofii Różyckiej. Pięknie ozdobiłby nie tylko kuchnię. I dopiero teraz doceniam poręczny format „Alfabetu ciast”… zerkam do niego znacznie częściej, niż do ciężkich książek kucharskich. Poza tym tylko ta książka w mojej kuchni, nie tylko zaskakuje treścią, ale zapewnia też tyle doznań estetycznych.

wydawnictwo dwie siostry alfabet ciast Zofia Różycka alfabet ciast Zofia Różycka wydawnictwo dwie siostry alfabet ciast Zofia Różycka alfabet ciast

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *