„Arcypalce”

On 2 października 2015 by agablazy

„Wszystko zaczyna się od kropki” to mój ulubiony cytat Wasilly’a Kandinskiego. Został użyty na początku tej książki, a to nie jedyny powód dla którego bardzo mi się spodobała.

„Arcypalce”

Marion Deuchars, wydawnictwo: Dwie Siostry

Nadchodzi jesień, szare dni i częsta plucha za oknem. Spędzimy coraz więcej czasu w czterech kątach. Zastanawiacie się jak spędzić czas z dzieckiem nie wychodząc z domu? Co robić gdy zimno i pada?

To jest jedna z moich propozycji. Książka zdecydowanie do użytku całorocznego, idealny pretekst by wyciągnąć farby, podwinąć rękawy i bawić się jak dziecko (lub z dzieckiem).

Od zawsze fascynowało mnie malowanie palcami, odciski jakie pozostawiają dłonie i palce, ale dopóki nie sięgnęłam do „Arcypalcy” nie sądziłam, że możemy tak wiele. Oprócz tego, że dzięki tej książce poznajemy fakty dotyczące odcisków i linii papilarnych, odkrywamy również jakie możemy dzięki nim uzyskać kształty i formy. A potem? Potem to już jest istne szaleństwo. Zaczynamy od odcisków, które zamieniają się w twarze, kolejno tworzymy z nich postaci, zwierzęta, drzewa i kwiaty. Brzmi tak zwyczajnie, ale można naprawdę zdziałać cuda. Zazwyczaj tak jest, że piękno tkwi w prostocie. Ta książka pokazuje, że za pomocą własnych palców, farby czy tuszu i kawałka papieru, można spędzić nie tylko ciekawie czas z dzieckiem, ale odkryć zupełnie nowy sposób tworzenia. Odrzućmy na chwilę pędzle i kredki… pobrudźmy się farbą, zapomnijmy o regularnych liniach i kształtach… To jest zupełnie nowe i wspaniałe doznanie.

Żeby nie było, że na ponad stu stronach malujemy (a raczej odciskamy) tylko ludzi, rośliny i zwierzęta to zdradzę Wam, że za pomocą odcisków palców można też na przykład pisać litery lub tworzyć totemy, flagi, szkielety i czaszki. Autorka książki podpowiada nam jak wyciąć proste szablony, które urozmaicą nasze zabawy oraz jak wykorzystać rolkę po papierze toaletowym czy starą widokówkę. Jakie pozostawiają ślady? Co można z nich zrobić? Na ile sposobów można odbić dłoń na papierze? Tego, moi drodzy, dowiecie się podczas lektury „Arycpalców”.

Dla mnie ta książka to nie tylko zbiór inspiracji do pracy z dziećmi, ale również doskonała terepia odstresowująca. Bardzo modne stały się ostatnio kolorwanki dla dorosłych. Moim zdaniem równie dobrze, jak na dzieci tak i na dorosłych, działa zanurzenie palców czy dłoni w farbie… a potem, to już tylko zabawa i zupełnie inny świat. Nie ma lini poza które nie powinno się „wyjeżdżać”. Jesteśmy my i nasza wyobraźnia. Gorąco polecam ! (od osiemnastu miesięcy sama nie używam pędzli klik).

wydawnictwo dwie siostryarcypalce wydawnictwo dwie siostry wassilly kandinsky dla dzieci ciekawe ilustracje dla dzieci arcypalce wyjątkowe książki dla dzieci arcypalce malowanie zwierząt arcypalce

 

 

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *