Centrum Nauki Kopernik

On 5 marca 2015 by agablazy

Po pięciu latach od momentu otwarcia udało mi się odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

1200px-Zentrumkop1_DSC1330

„Zentrumkop1 DSC1330” autorstwa Wistula – Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zentrumkop1_DSC1330.JPG#mediaviewer/File:Zentrumkop1_DSC1330.JPG

Nie udało mi się z kolei uniknąć porównań do „Miasteczka dzieci w Genui” (o którym pisałam tutaj), ale spróbuję krótko opisać swoje wrażenia.

 Centrum Nauki Kopernik

Przestrzegano nas przed tłumami, a opowieści o przeciskaniu się do kolejnych stanowisk wydawały się niemożliwe. Otóż tak. Trafiliśmy jeszcze na czas ferii zimowych w Polsce, wiec zobaczyliśmy na własne oczy, co to znaczy, że jest tam bardzo dużo dzieci :)

Do dzieci, rzecz jasna, nic nie mamy, ale bardzo podoba nam się inicjatywa tego centrum i wieczory wyłącznie dla dorosłych – jeden czwartek w miesiącu – wejście wyłącznie dla pełnoletnich – od 19:00 do 22:00. Bomba! więcej na ten temat: tutaj.

Jeśli natomiast wybieracie się z młodszymi latoroślami, to bardzo polecamy wypad całą rodzinką. Wielkie brawa za zniżkę dla rodzin z kartą dużej rodziny (2+3 i więcej). Cała Warszawa zaskoczyła nas ułatwieniami i zniżkami z tego tytułu (np w komunikacji miejskiej).

Sam budynek, położony tuż nad Wisłą, robi wrażenie. (autorami projektu architektonicznego są: RAr-2 Laboratorium Architektury Gilner + Kubec z Rudy Śląskiej). Dojazd jest bardzo prosty- zarówno samochodem, jak i środkami komunikacji miejskiej.

centrum nauki kopernik warszawa

„Centrum Nauki Kopernik – Warszawa (1)” autorstwa Alina Zienowicz, e-mail – Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Centrum_Nauki_Kopernik_-_Warszawa_(1).jpg#mediaviewer/File:Centrum_Nauki_Kopernik_-_Warszawa_(1).jpg

centrum nauki kopernik agablazy

Wejście. Bardzo przyjazna obsługa. Po zakupieniu biletów idziemy dalej. Mijamy pierwsze grupy wycieczkowiczów. Zaczynamy od wystawy czasowej o mikroświecie (zaskakująco „pustej”). Z radością więc próbujemy i eksperymentujemy.

Zachłyśnięci tą zabawą przechodzimy na wystawy stałe. Tam już nie jest tak „luźno”, ale uśmiech nie schodzi z naszych twarzy.

Pierwsza część dla dzieci do lat 5 rozpoznawalna jest głównie po głośnych dźwiękach dobiegających z tej sali. Udaje mi się zrobić dwa zdjęcia podczas przerwy technicznej- tak wygląda ta przestrzeń bez odwiedzających.

centrum nauki kopernik agablazy-2 centrum nauki kopernik agablazy-7

Cudowne kolory, przyjazne kształty, sporo drewnianych elementów. Jest przytulnie i miło. Z perspektywy dorosłego i po doświadczeniach z włoskiego centrum dla dzieci w Genui uważam, że najatrakcyjniejsza część to ta z wodą. Sami próbujemy świdry, pompy i inne urządzenia. Chlapanie nie przeszkadza. Czujemy się jak dzieci.

W przejściu pomiędzy kolejnymi przestrzeniami kolejne atrakcje. Obsługa centrum jest zawsze w pobliżu. Czasem lekko znudzona, ale zawsze chętna do opowiedzenia, na czym polega dany eksperyment. Kiedy do zabawy potrzeba więcej osób, jako pierwsi proponują przyłączenie się do gry.

centrum nauki kopernik agablazy-3 centrum nauki kopernik agablazy-4 centrum nauki kopernik agablazy-5 centrum nauki kopernik agablazy-9 centrum nauki kopernik agablazy-10

Strefa dla dzieci powyżej 14 roku życia: RE:generacja.

Przyciemnione światło, nowoczesne muralesy, zadania jak z filmów. Najbardziej zapamiętałam odganianie olbrzymich karaluchów na wielkim ekranie – sposób na oswojenie się z insektami i przełamanie obrzydzenia. Gorąco polecam :)

centrum nauki kopernik agablazy-15 centrum nauki kopernik agablazy-17

Robot, który rysuje portrety na podstawie zrobionego wcześniej zdjęcia – świetna pamiątka z wizyty w Centrum Kopernika.

robot agablazy-22

I na każdym kroku ciekawostki:

centrum nauki kopernik agablazy-25

„Majsternia” czyli przestrzeń dla majsterkowiczów. To tu odbywają się warsztaty.

centrum nauki kopernik agablazy-27

Na górnym piętrze spędzamy już coraz mniej czasu. Bo jak się okazuje – na zwiedzanie centrum trzeba zarezerwować sobie cały dzień. I mówię to bez przesady. My mieliśmy tylko jedno popołudnie i czuliśmy wielki niedosyt. Nie wystarczyło czasu na planetarium i w ogóle na cierpliwe czekanie w kolejce do każdego  następnego doświadczenia. Wiemy, że tam jeszcze wrócimy i na pewno nie będzie nam się nudzić.

 agablazy-28  agablazy-30

Podsumowując. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce i jedyne na tak wysokim poziomie. Przestrzeń, gdzie spotykają się mali z dużymi i łączy ich wspólna zabawa i nauka. I choć ceny biletów mogą wydawać się komuś wysokie, to warto pomyśleć, że to nieco więcej niż bilet do kina… A atrakcji i wrażeń Centrum Nauki Kopernik zapewnia znacznie więcej.

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *