„Dwoje ludzi” – Iwona Chmielewska

On 24 lutego 2015 by agablazy

Są takie książki, do których chętnie wracamy i za każdym razem odnajdujemy w nich coś nowego. „Dwoje ludzi” Iwony Chmielewskiej z wydawnictwa Media Rodzina to jedna z nich.

dwoje ludzi iwona chmielewska agablazy

Prosta, liryczna, uniwersalna opowieść o byciu razem – o zbliżaniu się i oddalaniu od siebie. O tym, na czym polega życie „dwojga ludzi”, jak różne mogą ich łączyć uczucia i zależności.

No bo czy pomyślelibyście o parze ludzi „że są jak dwa różne zegary, które obok siebie przeżywają ten sam czas”? Ile dalszych, ciekawych skojarzeń otwiera takie porównanie!

dwoje ludzi agablazy-5

Na każdej stronie tej książki spotkasz nie tylko poetyckie ilustracje, ale też inspirujące refleksje.

Czasem jedno drzewo nie może urosnąć wysoko w cieniu drugiego.

– moją uwagę na dłużej przykuła ta metafora… Za każdym razem, kiedy wracam do tej książki, zatrzymuję się na innej stronie. Czasem zaintrygowana rysunkiem, innym razem krótkim i oszczędnym, ale jakże głębokim tekstem. Kilkanaście dopieszczonych graficznie stron dostarcza nam nie tylko wielu miłych chwil, ale często prowadzi do wniosków budujących czy wzmacniających związek.

dwoje ludzi agablazy-2 dwoje ludzi agablazy-3 dwoje ludzi agablazy-6 dwoje ludzi agablazy-7 dwoje ludzi agablazy-8

Nie ukrywam, że wysoko cenię książki o uczuciach, szczególnie te dedykowane dzieciom. Poważna okładka może zmylić – czy im się spodoba? Wystarczy zajrzeć do środka, żeby przekonać się o tym, że rysunki Iwony Chmielewskiej trafią do dziecięcej wyobraźni. Mało tego. Często szukamy ciekawych książek dla nastolatków – myślę, że taki atrakcyjny graficznie i prosty w formie przekaz o życiu w związku może pomóc wielu dojrzewającym ludziom, którzy dopiero wkraczają w ten etap.

A kiedy zdarza się, że rodzice się rozstają, z taką książką na pewno łatwiej będzie wytłumaczyć dziecku dlaczego tak się stało.

dwoje ludzi agablazy-4

Autorka kończy książkę mocną i piękną pointą… której tu nie zdradzę. Z własnego (i bliskich) doświadczenia wiem, że potrafi chwycić za serce, z większych wrażliwców wyciśnie nawet łzę. „Dwoje ludzi” to kolejna książka, którą uwielbiam się dzielić. Z resztą samo wydawnictwo reklamuję ją jako doskonały prezent w dniu ślubu, rocznicę związku lub jako książkę, która skłania do refleksji po rozstaniu.

W mojej biblioteczce stoi zaraz obok „Małego Księcia”…

dwoje ludzi agablazy-9

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *