„Gry i zabawy z dawnych lat”

On 19 listopada 2016 by agablazy

Kiedy przeglądałam zapowiedzi nowych książek z Wydawnictwa Nasza Księgarnia „Gry i zabawy z dawnych lat” od razu wpadły mi w oko. Jestem jednak bardzo sceptycznie nastawiona do poradników i książek zawierających propozycje zabaw dla dzieci. Często, nawet jeśli posiadają mądrą treść, to ich wydanie dalekie jest od ideału. Jednak zaryzykowałam, a poniżej o tym, jakie były tego efekty.

„Gry i zabawy z dawnych lat”

autorka: Katarzyna Piętka, ilustracje: Agata Raczyńska

Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu przesyłki – wow. Twarda oprawa, większy – a nie kieszonkowy format. Otwieram i jest euforia – papier kremowy, pastelowe kolory, czcionki pisane, genialne ilustracje, kolaże, a gry i zabawy takie, jakie stosuję na zajęciach z dziećmi. Po prostu strzał w dziesiątkę. I to nie tak, że książka nadaje się tylko dla nauczycieli i animatorów, bo oczywiście najlepiej sprawdzi się w domu. Ile razy słyszycie- „mamo, nudzi mi się”…? Organizujecie zabawę urodzinową dla dzieci i nie macie pomysłu, jak i czym zająć cąłą gromadkę dzieci? Albo z innej strony. Chcecie powspominać swoje dzieciństwo? Wrócić do dawnych lat i przypomnieć sobie zabawy z podwórka? To jest właśnie książka dla Was. Żyjemy w czasach, kiedy dzieci najchętniej spędzają czas z tabletem, a może warto pokazać im, w co kiedyś się bawiliśmy? Na pewno niejeden potomek otworzy szeroko oczy ze zdziwienia. No bo na przykład, czy są jeszcze dzieci, które bawią się na trzepaku? Czy potrafilibyście przypomnieć sobie, jakie figury można na takim trzepaku wykonać? Albo na czym polega zabawa w koguta i kury, czy tramwaj przy tym ciekawym podwórkowym tworze? Zabawa w klasy, kółko graniaste czy w zielone to najbardziej znane propozycje. „Gry i zabawy z dawnych lat” Katarzyny Piętki mają jednak aż 7 rozdziałów (m.in. zabawy z piłką, zabawy zręcznościowe, zabawy na niepogodę), a w każdym znajduje się co najmniej kilka lub kilkanaście propozycji zabaw.

Mnie oprócz walorów merytorycznych urzeka oczywiście poziom ilustracji, sposób wydania i dobór czcionek. Jest książką, po którą sięgam nie tylko wtedy, gdy szukam pomysłu na zajęcia. Lubię ją otwierać i zwyczajnie oglądać. Lubię wracać do dzieciństwa i do swojego dawnego podwórka. Jest kolejną piękną książką w mojej kolekcji i urzeka jeszcze bardziej przez to, że niby taka bardziej dedykowana dorosłym, a jednocześnie idealna dla dzieci. Polecam!

nasza księgarnia gry i zabawy gry i zabawy nasza księgarnia gry i zabawy nasza księgarnia ciekawe książki dla dzieci

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *