„Kawalerka” Weronika Przybylska

On 15 maja 2016 by agablazy

„Kawalerka” Weronika Przybylska

wydawnictwo „Dwie Siostry”

Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że można napisać książkę dla dzieci o kawalerce. I choć uwielbiam proste ilustracje (jedną czarną kreską to już w ogóle szał)  to miałam wątpliwości co do tego czy aby na pewno to książka dla małych czytelników i czy w ogóle da się coś w ten sposób o kawalerce stworzyć.

Otóż da się. Okazuje się oczywiście, że to nie do końca historia o małym mieszkanku, ale raczej o dużej miłości. Jednak Weronika Przybylska i jej pełne humoru podejście do tematu trzymają w napięciu do ostatniej strony.

Od okładki poznajemy Pana Józka, lekko pochylonego, jakby przytłaczał go rozmiar mieszkania. Przewracamy kolejne strony i dowiadujemy się jak trudno jest lokatorowi realizować swoje pasje i zapełniać swoje lokum ulubionymi przedmiotami. Pan Józek się nie poddaje i próbuje na wszystkie sposoby. Któregoś dnia słyszy głos dobiegający zza ściany i tak powolutku kończy się opowieść o małym metrażu w bloku a zaczyna romantyczna historia pewnej znajomości.

Forma rozbraja. Trochę ma się wrażenie jakby to był czyjś notes z prywatnymi zapiskami, trochę jakby to była łamigłówka – niektóre strony otwierają się jak harmonijka i wtedy ilustracje nabierają innego znaczenia. Ręcznie pisana czcionka (drukowane litery) ułatwia czytanie nie tylko dorosłym. Mnie od razu przypadła do gustu. W końcu przyszedł czas na krytykę z ust dzieci. Nie wiem czy to przyjazny dla nich niewielki rozmiar, czy te litery, a może nieregularne rysunki? Ale jest coś w tej „Kawalerce” takiego,  że dzieci ją uwielbiają i chętnie do niej wracają. Wzbudza to we mnie jeszcze większy zachwyt, że taka malutka, niepozorna książeczka, może zaciekawić dzieci (atakowane na co dzień masą bodźców, dźwięków i kolorów). A jakie przyjemne jest czytanie tego maleństwa razem z pociechą, słuchanie i wspólne dyskutowanie na jej temat… przekonajcie się sami!

kawalerka dwie siostry kawalerka polska ilustracja kawalerka weronika przybylska

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *