„Magia obrazu. Kraina lenistwa.”

On 21 marca 2015 by agablazy

Dla dorosłych i dla dzieci. Jeśli sztukę lubicie i podziwiacie,  albo gdy jest dla was niezrozumiała. Książka Beaty Lejman zachęca do poznania malarstwa europejskiego. W dodatku prowokujący tytuł: „Kraina lenistwa” sugeruje oryginalne zawężenie tematu, ponieważ autorka wybiera wyłącznie te obrazy, które przedstawiają „ludzi gardzących pracą”, ale i „gnuśnych umysłowo pracoholików”.

„Magia obrazu. Kraina lenistwa”

Beata Lejman, wydawnictwo: Media Rodzinamagia obrazu-5magia obrazu-12

Na każdej stronie znajduje się jeden obraz. Od średniowiecza do sztuki współczesnej, od Giotto di Bondone i jego obrazu przedstawiającego św. Franciszka do Marca Chagalla i „Zegaru z błękitnym skrzydłem”. Pełen przekrój malarstwa. Po jednej stronie znajduje się reprodukcja, po drugiej wiersz autorki na temat obrazu i krótka notka dotycząca życia artysty czy historia okresu, w jakim żył. Wszystko to w przyjemnych dla oka czcionkach, gdzie kolor występuje tylko w reprodukcjach i tytule dzieła.

Jak rozmawiać z dziećmi o sztuce? Oglądać, odkrywać i pytać. W swojej pracy przekonałam się niejednokrotnie, że pokazywanie dzieciom już w wieku przedszkolnym „wielkich dzieł sztuki” ma tylko i wyłącznie pozytywne skutki. Nie trzeba wiele o nich wiedzieć. Dzieci podchodzą do nich bez strachu i blokad (jakie mają dorośli, których krępuje niewiedza). Dzieci mówią szczerze, co czują. Są najlepszymi krytykami. Największym chyba plusem tej książki jest to, że skłania do takich spotkań -rodzica (czy dorosłego) z dzieckiem. Podejdźmy do sztuki jak dzieci. Podejdźmy do niej z dziećmi. Bez obaw, ale z ciekawością.

magia obrazu-6magia obrazu-11 magia obrazu-8 magia obrazu-9 magia obrazu-10magia obrazu-15To jedna z nielicznych na polskim rynku książek o sztuce dla dzieci. Wydana w roku 2010 i do dziś dostępna w księgarniach. I choć same słowa: malarstwo europejskie brzmią bardzo poważnie, to rymowane wierszyki pani Lejman sprawiają, że obrazy wielkich twórców stają się bardziej przystępne. Ktoś może potraktować je jak ilustracje do tych rymowanek, kto inny uzna wierszyk za miły ozdobnik. Ktoś,  kogo zainteresują obie rzeczy naraz, może pogłębić swoją wiedzę, czytając historyczną notkę autorki.

A może jest ktoś, kto lubi podróże i muzea? Będziecie w tym roku w Paryżu, we Florencji czy w Londynie? W tej książce znajdziecie informacje, gdzie dokładnie znajdują się wszystkie obrazy.

Ja osobiście wykorzystuję ją do pracy z dziećmi i muszę przyznać, że słucham z wielką uwagą tego, co mają do powiedzenia młodzi artyści. Często okazuje się, że jest tyle rzeczy, na które ja -dorosła nigdy nie zwróciłam uwagi (a historii sztuki uczyłam się przez 8 lat).  Mnie „Magia obrazu” uczy otwartości i umiejętności słuchania. Wybór dzieł o tematyce „lenistwa” bawi, a genialna forma – która jest przystępna dla rodziców i dzieci jednocześnie – zachwyca.

To nie pierwsza taka pozycja wydawnictwa „Media rodzina”. Lubię ich za takie „rodzinne” książki.

magia obrazu-17

„Magia obrazu” miała być serią trzech książek, a „Kraina Lenistwa” pierwszą częścią. Z niecierpliwością czekam na kolejne wydania, które mają dotyczyć twórczości polskiej i malarstwa świata.

Trzymajmy kciuki!

podziel się!

One Response to “„Magia obrazu. Kraina lenistwa.””

  • Dziękuję za recenzję! Właśnie takiej lektury poszukiwałam na rynku.nie omieszkam zalinkowac artykuł u siebie. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *