MAPY – Mizielińscy – książkowe must have

On 4 lutego 2015 by agablazy

„Mapy” państwa Mizielińskich to już nie nowość na polskim rynku. Od tego czasu pojawił się też „Mapownik” oraz darmowe mapy Polski wykonane z okazji 25 lecia wolności Polski (wielkie brawa dla kancelarii premiera za ten wyjątkowy pomysł).

mapy mizielińscy

Tym bardziej zależy mi na tym, żeby przekonać tych, którzy jeszcze „Map” nie posiadają, jak dobrym pomysłem jest zakup tej książki.

Długo leżały u mnie na półce, choć pokochane przez paroletnie bratanice, w moim domu „czekały”, aż ktoś dorosły weźmie je do ręki. No i stało się. Teraz zwyczajnie nie wyobrażam sobie, że ich nie ma. Od czasu tego wielkiego odkrycia w naszym domu przewinęły się już 3 wersje językowe tej książki. Wszystkie podarowaliśmy przyjaciołom z zagranicy. Dawno nie byłam tak dumna, chwaląc polskich twórców i dawno nie usłyszałam tyle dobrego o tej książce (reklamowanej głównie jako coś dla dzieci) z ust dorosłych.

mapy mizielińscy po otwarciu

Ale dość zachwytów- przejdźmy do sedna.

„Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata.” to wielki format książki z ilustracjami na najwyższym poziomie. Książka może przypominać słynne pozycje: „Gdzie jest Wally”, bo tyle w niej drobnych rysunków i liter. Każda strona to skarbnica wiedzy, to ogrom informacji: od zwierząt żyjących w danym kraju, przez stroje ludowe, miasta, przysmaki aż do zwyczajów. Są też suche notatki dotyczące wielkości państwa czy liczby ludności. Ale nawet takie zwykłe dane napisane są w tak oryginalny sposób, że nie sposób się nudzić czytając tę książkę. Państwo Mizielińscy słyną z tworzenia własnych czcionek, a to kolejna perełka dla zainteresowanych tym tematem dorosłych.

mapy mizielinscy-6 mapy mizielinscy-13

Wokół olbrzymich stronic biegnie piękny ornament, a każdy jest inny. Papier jest stylizowany, lekko pożółkły, co sprawia, że czujemy się,  jakbyśmy trzymali w ręku mapy prowadzące do skarbów. To pierwsza według mnie książka w stylu „vintage”, która tak bardzo trafia do najmłodszych.

mapy mizielińscy ornamenty książki mapy mizielinscy-15mapy mmapy mizielińscy

Dzieci na pewno chętnie wybiorą się w podróż po 51 mapach, które prowadzą przez 42 kraje i 6 kontynentów. Naprawdę niezłym odkryciem jest to, że można się z niej tyle nauczyć i jednocześnie tak dobrze się bawić. Nie tylko pobudza naszą wyobraźnię, ale gwarantuje też wiele doznań estetycznych.  To idealna książka dla rodziców, którzy szukają sposobu na zabawę ze swoimi dziećmi.  I dobra pomoc do nauki dla dzieci w wieku szkolnym.

mapy Mizielińscy

Odkąd trafiła w moje ręce, przestała być dla mnie książką z kategorii: dla dzieci. A przed podróżą do obcego kraju sama chętnie zerkam, co może mnie w nim spotkać. I za każdym razem na „studiowaniu” jednej mapy się nie kończy.

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *