„Oczy”- Iwona Chmielewska

On 15 maja 2015 by agablazy

Dziś o kolejnym projekcie Iwony Chmielewskiej. Książki te cenimy przede wszystkim za dwie rzeczy- wysokiej klasy ilustracje i za to, że są książkami dla dzieci i dorosłych jednocześnie. Oglądane wielokrotnie, za każdym razem pozwalają odkryć nowe detale, zmuszają do przemyśleń i do … zatrzymania się. Oto „Oczy” (książka nagrodzona przez „Bologna Ragazzi Award” w 2013 roku w kategorii „Fiction”)

„Oczy” – Iwona Chmielewska

wydawnictwo: Warstwy

Od razu zwracają naszą uwagę delikatne, jasne kolory. Subtelna okładka i wytłoczony tytuł. Dlatego oglądamy ją ostrożnie, powoli przewracając każdą stronę. Co znajdziemy w środku? Pastelowe i bardzo niebanalne ilustracje. Za każdym razem kiedy patrzymy przez owalne otwory (pojawiają się na co drugiej stronie), by zajrzeć co jest w środku, jesteśmy zaskoczeni: „jak to ?! wydawało mi się, że to coś innego!”. Bo o to właśnie w tej książce chodzi. Czy dobrze nam się wydaje i co myślimy gdy patrzymy?

Jak zwykle uboga w słowa (choć to ryzykowne z mojej strony stwierdzenie) i bogata w obrazy książka Iwony Chmielewskiej zaspokaja potrzeby młodszych i nieco starszych czytelników. Jest kolejnym arcydziełem nie tylko ze względów estetycznych ale i doskonałą opowieścią na bardzo ważny temat. Do czego służą nam oczy? Jaki mają wpływ na to jak patrzymy na świat? Te i wiele innych pytań zadajemy sobie przeglądając „Oczy”. Nie da się też nie pomyśleć o niewidomych podczas takiej lektury. Tylko co to znaczy „niewidomy”? – może zapytać dziecko. I wtedy zaczyna się dyskusja. Iwona Chmielewska pięknie podpowiada :”Ten kto nie widzi dostaje inny skarb w prezencie.” A wyjątkowe ilustracje dopowiadają całą resztę.

Tym bardziej urzeka mnie pointa… zresztą… zobaczcie sami.

oczy iwona chmielewska wyjątkowe książki dla dzieci ciekawe ilustracje dla dzieci dobre polskie książki dla dzieci Iwona Chmielewska oczy iwona chmielewska ciekawe ilustracje dla dzieci mądre książki dla dzieci ciekawe ilustracje dla dzieci mądre książki dla dzieci ciekawe ilustracje dla dzieci wydawnictwo warstwy ciekawe ilustracje dla dzieci wydawnictwo warstwy Iwona Chmielewska

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *