„Przygody dzieci z ulicy Awanturników”

On 28 lutego 2017 by agablazy

Są takie książki, na które się patrzy i od razu czuje się taki błogi spokój, a na twarzy pojawia się uśmiech. I choć tytuł tej książki nie zapowiada „spokojnych” historii, to jest w niej coś takiego ( nie wiem, czy to okładka, czy ilustracje mistrzyni Ilon Wikland?), że nie da się jej odłożyć.

„Przygody dzieci z ulicy Awanturników”

autorka: Astrid Lindgren, ilustracje: Ilon Wikland

Książka składa się z dwóch części: „Dzieci z ulicy Awanturników” oraz „Lotta z ulicy Awanturników”. Każda z nich to kilka niezwykłych rozdziałów. Możecie mi wierzyć, po ciężkim dniu  jedna z takich opowieści potrafi nieźle odstresować. Jeśli mnie daje tyle radości, to co dopiero powiedzą dzieci?

Dzieci będą na pewno zadowolone nie tylko z ilustracji, ale i z wyraźnej i dużej czcionki. W ogóle format jest taki poręczny, papier kremowy (jakby stary -wielkie lov) i te piękne kolorowe ilustracje – ochy i achy. Co jeszcze może spodobać się dzieciom? A czy są w ogóle takie, które nie lubią Lotty i jej rodzeństwa? Które nie śmieją się, kiedy Mia Maria opowiada o swoim rodzeństwie i o zabawach, jakie wyprawiają na ulicy Awanturników?  Czy jest ktoś, kto wpadłby na pomysł, by podczas pikniku na drzewie wieszać naleśniki na gałęziach tak , by wyglądały jak liście? O takich i wielu innych ciekawych pomysłach możecie przeczytać w tej książce.

Oprócz oryginalnych pomysłów dzieci i formalnego piękna w tej książce znajdziecie sielankowy obraz rodziny. Sielankowy w bardzo pozytywnym znaczeniu. Są dzieci, które psocą, jest postać mamy i taty. Rodzice dają potomstwu z jednej strony mnóstwo swobody, a z drugiej strony są wielkim wsparciem. Rodzeństwo nieraz jest dla siebie złośliwe, Lotta jest wielką indywidualistką (decyduje się nawet na wyprowadzkę z domu!), a przecież wszyscy są dla siebie bardzo ważni i czują się kochani.

To zbiorowe wydanie dwóch książek o przygodach Lotty zawiera też krótką biografię Astrid Lindgren. Jest ona idealnym zakończeniem tego wydania. A cytat autorki niech będzie i dla Was ważnym przesłaniem:

„Pragnę pisać dla tych, którzy czynią cuda. Dzieci czynią cuda, gdy czytają. Dlatego potrzebują książek.”

 

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *