„Pucio mówi pierwsze słowa”

On 15 stycznia 2017 by agablazy

Tym razem przedstawię drugą część przygód zabawnego malucha o imieniu Pucio.

„Pucio mówi pierwsze słowa”

autorka: Marta Galewska – Kustra, ilustracje: Joanna Kłos

Jest niewiele książek dla najmłodszych na naszym rynku, które szczerze doceniam. Do tej pory na pierwszym miejscu i bez żadnej konkurencji były dla mnie „Robimisie, Różnimisie” . Niedawno odkryłam „Zakątki”, a dziś chętnie opowiem o Puciu.

Piękna, duża (co rzadkie w przypadku książek dla dzieci w tym wieku) i cudowna kolorystycznie historia chłopczyka, który codziennie przeżywa wiele przygód. Marta Galewska – Kustra, jest też autorką innej  genialnej pozycji, która wspiera i rozwija mowę dziecka: „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie”. To tam po raz pierwszy zetknęłam się z taką formą książki. Otóż najpierw jest wstęp, w którym autorka dedykuje kilka słów rodzicom i opiekunom, tłumaczy jak zbudowana jest książka i jak najlepiej z niej korzystać. Pani Marta w drugiej części przygód Pucia sugeruje też na co zwrócić uwagę podczas wspólnej zabawy z lekturą. Na stronach gdzie drobnym drukiem autorka kieruje kilka słów do czytelników, najmłodsze szkraby nie będę się niecierpliwić, bo w tym czasie mogę przyjrzeć się bardzo dynamicznym portretom wszystkich postaci występujących w książce, a umieszczonym zaraz pod pierwszym tekstem dla dorosłych.

No i potem się zaczyna. Każda strona to dla mnie kolorystyczne arcydzieło. Wszystkie barwy są bardzo stonowane, harmonijne, delikatne. Wzbudzają poczucie spokoju i ciepła. Pierwsze książeczki dla dzieci mają zazwyczaj żywe, kontrastowe kolory, a tutaj- balsam dla oczu i duszy. Ilustracje składają się z części głównej- przedstawiają jakąś scenę, a poniżej dziecko zostaje sprytnie zachęcone do twórczej aktywności. „Co to?”, „”Co robi?”, „Jaki?” to tylko pytania pomocnicze. Sama autorka namawia, by nie zmuszać dziecka do powtarzania wyrazów na siłę. Dajmy mu czas, by oswoiło się z nowymi dźwiękam i obrazkami, a kiedy poczuje się pewnie, na pewno chętnie weźmie udział w opowiadaniu historii Pucia.

To chyba największa z zalet tej książki – działa aktywizująco. Bo jak się okazuje, nie trzeba krzykliwych obrazków czy zabawek wydających dźwięki. Do nauki mówienia, wystarczy wspólna lektura przygód Pucia. Bardzo się cieszę, że czołowe miejsce wśród tzw. pierwszych książek dla dzieci, stale się powiększa.

 

pucio wyjątkowe książki dla dzieci pucio mówi pierwsze słowa pucio nasza księgarnia

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *