„Robimisie + Różnimisie” i znakomita Agata Królak

On 20 lutego 2015 by agablazy

Istnieje mnóstwo książek dla najmłodszych, które na tekturowych stronach zapraszają dzieci do poznawania świata. Dzięki nim odkrywają cyfry, kolory, kształty czy różnice. Ale jest tylko jedna seria, naprawdę wyjątkowa, która zachwyca mistrzowskim rysunkiem. Autorką tych rysunków jest Agata Królak. Młoda, polska ilustratorka, której talent podziwiamy od samego początku jej kariery.

robimisie różnimisie agata królak-2robimisie różnimisie agata królak-24

Dziś przedstawiamy dwie części: „Różnimisie” i „Robimisie” Agaty Królak, z wydawnictwa: Dwie Siostry

różnimisie agata królak wydawnictwo dwie siostry

„Różnimisie”

Rozpoczynamy od „Różnimisie”. Książeczka skierowana do najmłodszych czytelników, która przedstawia bardzo różne misie. Jest ten duży i mały, czysty – brudny, wesoły – smutny itd. Brzmi tak zwyczajnie, ale ilustracje Agaty Królak gwarantują niezwykłe wrażenia. Jej misie, choć wyglądają na bardzo dziecięce, zachwycają dorosłe oko. Mnie osobiście zdumiewa to, jak za pomocą prostej kreski można zróżnicować charakter misiów i sprawić, by wywoływały tyle emocji na naszych twarzach.

Ostatnio modne stały się książeczki dla niemowląt. Można kupić książki dla dzieci do trzeciego czy szóstego miesiąca życia. Specjalnie zaprojektowane, przez swoje kontrastowe rysunki i proste formy stymulują wzrok maleństwa i pomagają w prawidłowym rozwoju. „Różnimisie” doskonale sprawdzą się i w takiej roli. Znakomita jakość wydania (jak każda pozycja z wydawnictwa Dwie Siostry), twarde kartonowe strony i proste rysunki białą lub czarną kreską zainteresują niejednego niemowlaka.

„Różnimisie” to dla mnie kolejna książka dla dzieci,  przy której dorośli na pewno nie będą się nudzić. Nie trzeba być fanem sztuki ilustracji, by docenić to małe arcydzieło. Zobaczcie sami.

robimisie różnimisie agata królak-20robimisie różnimisie agata królak-8robimisie różnimisie agata królak-21robimisie różnimisie agata królak-6robimisie różnimisie agata królak-11robimisie różnimisie agata królak-27robimisie różnimisie agata królak-5


„Robimisie”

Kolejna propozycja Agaty Królak pt.: „Robimisie” może zainteresować nieco starsze dzieci. W tej części odkryjemy zawody misiów, a kolorowe ilustracje zainteresują wieloma ciekawymi szczegółami.

robimisie różnimisie agata królak-13

To, co mnie urzeka najbardziej ( i to nie znaczy, że jestem feministką),  to fakt, że zawody występują w dwóch rodzajach- męskim i żeńskim. Nareszcie dzieci uczą się zawodów obu płci, a mama nie istnieje wyłącznie jako kobieta z fartuszkiem w kuchni. Jest tu dyrygentka, aptekarka czy fotografka. Po jednej stronie znajdują się zawody męskie (np. leśniczy, strażak, nauczyciel) i każdy z tych zawodów równoważy rysunek misia – dziewczyny, która jest np. policjantką. Za to uwielbiam tę książkę! No dobrze, jeszcze za coś..  za zawód: położna !

robimisie różnimisie agata królak-18

Jako że jestem wielką fanką Agaty Królak, mogę nie być obiektywna. Ale nie ma dla mnie innej książki dla dzieci przedstawiającej zawody z takim poczuciem humoru i tak wyrafinowanym rysunkiem. Miś sędzia ze śmiertelnie poważną miną, pływaczka na basenie czy rolnik z czerwonymi rumieńcami to kolejni moi faworyci. W tej części oprócz pierwszoplanowych postaci bardzo wiele dzieje się w tle tych portretów. Architekt siedzi za biurkiem, na którym jest mnóstwo potrzebnych mu do pracy narzędzi, krawcowa trzyma igłę w buzi, a na stoliku widać guziki i nożyczki, miś marynarz pali fajkę, a za nim na falach płynie łódka. I mogłabym tak pisać i pisać, bo opowiadać o „Robimisiach” można godzinami.

robimisie różnimisie agata królak-15 robimisie różnimisie agata królak-19robimisie różnimisie agata królak-17robimisie różnimisie agata królak-16robimisie różnimisie agata królak-25robimisie różnimisie agata królak-14

PS. Dodam jeszcze coś od siebie. Mam przyjaciół cudzoziemców, którzy próbują albo uczą się języka polskiego. Często do tego wracam w swoich recenzjach, bo szukam dla nich polskich książek i bardzo zależy mi na tym, żeby prezenty z Polski były nie tylko ładne, ale i mądre. Sprawdziłam niedawno „Robimisie” na jednej włoskiej przyjaciółce – to był strzał w dziesiątkę! A ile śmiechu było, kiedy próbowała powiedzieć: pływaczka. Polecam!

podziel się!

Trackbacks & Pings

  • "Pucio mówi pierwsze słowa" :

    […] które szczerze doceniam. Do tej pory na pierwszym miejscu i bez żadnej konkurencji były dla mnie „Robimisie, Różnimisie” . Niedawno odkryłam „Zakątki”, a dziś chętnie opowiem o […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *