„Rok w mieście” – Katarzyna Bogucka

On 14 czerwca 2015 by agablazy

Jako fani dobrej, polskiej ilustracji już od dłuższego czasu obserwujemy Katarzynę Bogucką z grupy projektowej Nioska. Do tej pory urzekały nas jej plakaty, tym bardziej z niecierpliwością czekaliśmy na „Rok w mieście” – wyjątkową książkę dla dzieci.

„Rok w mieście” Katarzyna Bogucka

wydawnictwo Nasza Księgarnia

Pierwsza rzecz jaka przychodzi nam do głowy gdy trzymamy ją w ręce: jakość wydania. Twarde kartonowe strony i wielki format, do tego piękna okładka i te kolory! Wpadliśmy jak śliwka w kompot. „Rok w mieście” to jedna z tych książek obrazkowych, pełnych detali, w których możemy bawić się w opowiadanie historii lub odszukiwanie głównych bohaterów. Ale czy aby na pewno tylko tyle?

Zdecydowanie nie. Poznajcie Malinę: dziewczynkę, która wita nas na tylnej okładce książki. Malina bardzo kocha swoją babcię Krysię i dziadka Kazika, jej mamy i taty często nie ma w domu bo… spełniają się zawodowo. A w jej mieście tyle się dzieje! Zaglądamy więc do środka. Pierwsze dwie strony to postaci tej książki, którym możemy przyjrzeć się z bliska. Poznajemy Lenkę, Renatę, Pawła, Stefana i wielu, wielu innych bohaterów. Jest tam córka burmistrza, Chińczyk Yao Ming, szewc, Józef który niedługo zostanie ojcem albo na przykład Leon – dyrektor korporacji. Jest kolorowo, dynamicznie i zachęcająco. Zaczynamy więc od stycznia: odkrywamy zimne miasteczko z ciepłymi wnętrzami. Zaglądamy do mieszkań, szpitala, centrum handlowego czy do restauracji. Napotykamy na park, pola uprawne i stację metra. Każdy centymetr tych ilustracji gwarantuje inne doznania. Czym więc różni się ta książka od pozostałych w stylu „gdzie jest Wally?” A no tym, że każda rozkładówka przedstawia kolejne miesiące w tym samym mieście. Schemat jest zawsze taki sam. Tak jak zmieniają się miesiące w roku, tak i zmienia się życie w mieście. Każdy miesiąc to inna gama kolorystyczna. I to jest coś co podoba nam się najbardziej. Ta książka to świetny pretekst do rozmowy o kolorach i naszych odczuciach. Z pewnością wykorzystamy ją w niejednych zajęciach plastycznych.

Oprócz tego można opowiadać godzinami… Zimą jest lodowisko, ludzie ubierają grubsze ubrania, na wiosnę na miejscu lodowiska staje małe targowisko, w maju w parku ludzie ćwiczą „tai chi”, a w sierpniu wieczorową porą, na rynku miasta odbywa się koncert. Jesienią dzieci wracają do szkoły, w lesie wyrastają grzyby a na rynku.. leśniczy poluje na niedźwiedzia (!).. na szczęście ten dostaje tylko zastrzyk usypiający. I kończymy grudniem: przecenami w centrum handlowym, wielką choinką przed ratuszem i bałwanami w parku (ci bardziej spostrzegawczy odnajdą tez kolędników!).

To tylko wyrywkowe sytuacje, które przykuły nasze spojrzenie. Jest ich zdecydowanie dużo, dużo więcej. Czy trzeba pisać coś więcej??

 

rok w mieście wydawnictwo nasza księgarnia Katarzyna Bogucka wyjątkowe książki dla dzieci rok w mieście dobre ilustracje dla dzieci rok w mieście

Jeśli jesteście zainteresowani tym jak powstawała ta książka, zapraszamy do obejrzenia filmiku:

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *