„Teodor” – Książka dla dzieci

On 5 kwietnia 2014 by agablazy

„Teodor” – Książka dla dzieci

Bardzo często zastanawiam się czy książki dla dzieci które tak starannie wybieram podobają się tylko mnie- dorosłej, czy faktycznie kradną serca tych najmłodszych?

„Teodor” to jedna z tych książek, która budzi we mnie podobne wątpliwości. I choć zdobycie jej nie było łatwe- pierwszy nakład wyczerpany w ciagu kilku dni- załapałam się. A teraz chcę pokazać ją Wam i przekonać Was, że książki dla dzieci mogą być naprawdę dziełem sztuki i wielką radością nie tylko dla dzieci ale i dorosłych.

Już sama okładka jest czarująca. Stonowana, beżowa z nowoczesną czcionką (lekki i modny vintage), oryginalnym okrągłym wycięciem i stylizowanym portretem głównego bohatera- królika Teodora. Patrzysz i się uśmiechasz… i nie ma rady. Natychmiast chcesz otworzyć i zobaczyć co dzieje się w środku.

I jest duże zaskoczenie. Bo nie ma dziecinnych ilustracji z zaokrąglonymi, słodkimi króliczkami tylko są zdjęcia. A na nich jest facet ubrany w „króliczą” czapkę. Ma zwykły t-shirt i zwykłe problemy. Chce nauczyć się wypowiadać poprawnie literkę „r”.

teodor ilustracjateodor-3 "Teodor" - Książka dla dzieci 2

Jest zgrabny tekst i dekoracja – tak różna na każdej stronie. Delikatna, z wyczuciem, doskonale oddająca nastrój. Na jednej ze stron odznaczają się ręcznie doklejane drobinki pazłotka. Masz w dłoniach tą książkę i przyglądasz się każdej stronie z bliska. Dotykasz palcem jak dziecko każdą fakturę. Te fotografie, ta precyzja wykonania, przeźroczyste nadrukowane folie, które oddzielają kartki jako uzupełnienie ilustracji… i wzdychasz. Trzymasz w ręku dzieło sztuki.

teodor-8"Teodor" - Książka dla dzieci 3 teodor-10 teodor-13

Do książki jest też dołączona wersja audio. Teodora czytają dla nas Olga Bołądź i Michał Jacaszek.

teodor-11

Maria Szczodrowska– autorka tekstu i całego przedsięwzięcia jest moją nową idolką. Uwielbiam ją za całość „Teodora” i staranne detale. Ręcznie szyła na maszynie opakowania na płytę dołączoną do książki i ozdabiała je przygotowanym wcześniej stemplem. Nie ma chyba sensu, by dłużej Was przekonywać.

Cieszę się że młodzi, polscy artyści realizują takie projekty. Że choć to niełatwe próbują wydwać takie dzieła. Duży ukłon w stronę wydawnictwa Win Win. Nareszcie znajduję w Polsce książki dla dzieci na takim poziomie. Moja biblioteczka się powiększa i jestem naprawdę dumna, że mamy takich zdolnych ilustratorów. Pod wpływem „Teodora” postawnowiłam, że w następnych postach opiszę Wam inne pozycje, na które chciałabym Was namówić. A jest o czym pisać…

recenzje dobrych książek dla dzieci

Zbliżają się święta, czy Teodor nie jest doskonałym pomysłem na prezent? Cena może i nie jest zbyt niska ale na pewno proporcjonalna co do jakości. Pamiętajcie o tym, jak wiele elementów tej książki jest wykonanych ręcznie.

Teodora możecie zamówić tutaj:

http://teodor.winwin.org.pl/#zamow-ksiazke 

Wracjąc do moich pierwszych wątpliwości. Póki co zbieram opinie dorosłych, a o tym jak zareagują dzieci dowiem się po świętach… Nie mogę się doczekać!

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *