„Typogryzmoł” – Jan Bajtlik

On 21 maja 2015 by agablazy

Coraz więcej na naszym rynku książek do „bazgrania”. Zaczęło się chyba od kultowego już „Zniszcz ten dziennik” i innych zachodnich książek, w których zachęca się czytelnika do gryzmolenia (ładnie zwanego po angielsku „doodle’owaniem”). Dziś propozycja iście polska, jednego z naszych ulubionych artystów – Jana Bajtlika.

„Typogryzmoł” Jan Bajtlik

Ktoś może mi zarzucić, że tym „bazgraniem” umniejszam tak docenionej w kraju i na świecie książce (min. wyróżnienie BolognaRagazzi Award 2015 w kategorii „non fiction”), ale wystarczy zerknąć do środka, by przekonać się o co chodzi.

Wiadomo, że nie chodzi tylko o kryklanie, ale i o naukę liter. Uczyć można się w różny sposób, a propozycja Jana Bajtlika bardzo mnie przekonuje. Jego książka o dużym formacie i jaskrawych kolorach to prawdziwa uczta dla wszystkich poznających świat typografii. Zaczyna się od kresek i gryzmołów. Od rysowania sierści i dymu lecącego z kominów miasta. Jest też propozycja kolorowania, wycinania, wyklejania i malowania. A wszystko to by tworzyć litery i  łączyć je w słowa. Na jednej stronie gasimy pożar, na innej podłączamy komputer, rysujemy rodzinkę koników morskich albo wyścig kolarzy. Zęby krokodyla mają przecież kształt literek „m” i „w”. Dzięki tak różnorodnym zadaniom do wykonania, nuda nie jest tu możliwa.

„Typogryzmoł” to ponad 150 stron dobrej zabawy … i nauki pisania. Stworzona przez artystę książka „aktywnościowa” nadaje się dla dzieci w różnym wieku. Dla tych którzy dopiero uczą się liter i dla tych którzy potrafią się już nimi bawić. Po raz kolejny wydawnictwo Dwie Siostry  nie zawodzi. Mała ciekawostka na koniec: „Książka ta jest rozwinięciem pracy dyplomowej” Jana Bajtlika, absolwenta warszawskiej ASP. Podziwiamy!

jan bajtlik wydawnictwo dwie siostry mądre książki dla dzieci nauka liter dla dzieci ciekawe ilustracje dla dzieci typogryzmoł dobre ilustracje dla dzieci wyjątkowe książki dla dzieci ciekawe ilustracje dla dzieci wyjątkowe książki dla dzieci typogryzmoł

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *