„Uczucia – co to takiego?” – dzieci filozofują

On 27 kwietnia 2014 by agablazy

„Uczucia – co to takiego?” recenzja wyjątkowej książki dla dzieci

Dlaczego nie ma takiego przedmiotu w szkole: „uczucia”? Czemu się o tym nie uczy, nie dyskutuje z dziećmi? Nie przypominam sobie, żeby ktoś (oprócz rodziców) rozmawiał ze mną o emocjach. A przecież to jest temat rzeka! Często jako dorośli gubimy się w swoich uczuciach, działamy pod wpływem silnych emocji i sami nie do końca wiemy jak sobie z nimi poradzić. A co dopiero dzieci… Od dawna uważam, że o uczuciach należy rozmawiać z dziećmi od najmłodszych lat. Do tej pory nie znalazłam godnego „przewodnika” do takich dyskusji.

A tu proszę-  bardzo mądry pan filozof – Oscar Brenifier, postanowił napisać bardzo mądra książkę dla dzieci. Sugerowany wiek czytelnika to 7+, ale uwierzcie mi – zerkam do niej regularnie odkąd trafiła w moje ręce. „Uczucia -co to takiego?” to jedna z serii książek „Dzieci Filozofują” wydawnictwa Zakamarki. Nietypowe ilustracje Serge Bloch najpierw mnie rozczarowały (choć może to ten róż na okładce z którym nie mogę się pogodzić, stąd nie jestem obiektywna), a z czasem pomyślałam, że idealnie pasują do formy treści.

Książka jest podzielona na sześć rozdziałów: dowody miłości, zazdrość, konflikt, miłość, przyjaźń i nieśmiałość. W każdej z części dominuje jeden kolor. Jest przejrzysta, kolorowa i szybko się czyta. Duże litery i zróżnicowane czcionki ułatwiają zadanie młodszym czytelnikom. Rysunki bawią a żywe, kolażowe ilustracje wprowadzają jeszcze więcej dynamiki.

Ta książka jest zestawem pytań dotyczących uczuć. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Takich odpowiedzi do jednego pytania jest kilka. Autor w genialny sposób prowokuje dzieci (i nie tylko) do myślenia, wysnuwania wniosków i stawiania kolejnych pytań. Tu nie ma poprawnych odpowiedzi – jest za to wybór. Krótkie, ale trafne zdania sprawiają, że czytelnik się nie nudzi. Pomagają temu również zabawne rysunki, które doskonale obrazują wspominane sytuacje. Na przykład: „Czy dobrze jest być zakochanym?” jedna z odpowiedzi dzieci: „- Tak, bo czujemy się wtedy szczęśliwi. tak ale… /i riposty/

  • Czy nie można być równie szczęśliwym w pojedynkę?
  • Czy miłość daje wyłącznie szczęście?
  • Czy szczęście jest w życiu najważniejsze?
  • Czy jesteś szczęśliwy gdy kochasz bez wznajemności?

"Uczucia - co to takiego?" recenzja 3"Uczucia - co to takiego?" recenzja wyjątkowej książki dla dzieci 2uczucia co to takiego-10Pokochałam tą książkę bardzo. Zamierzam zdobyć inne z tej samej serii: „Życie, co to takiego?”, „Dobro i zło, co to takiego?” i „Ja, co to takiego?”. Cieszę się, że w mojej skromnej kolekcji ciekawych książek pojawiają się w końcu te dla dzieci starszych. Zresztą wiek nie ma znaczenia. Często pokazuję ją dorosłym i równie często słyszę: „sam/a bym chętnie ją przeczytał/a” :-) A to jest chyba najlepszy dowód na to, że warto.

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *