„W kieszonce” – Iwona Chmielewska

On 14 kwietnia 2015 by agablazy

Tak to już jest z książkami Iwony Chmielewskiej, że za każdym razem, kiedy do nich zerkam (bo są zdecydowanie książkami do częstego oglądania) przenoszą mnie w inny świat. Jest coś bardzo poetyckiego i ciepłego w jej pomysłach i w tych ilustracjach. Nie ma w nich jasnej historii, jest podpowiedź – trafne słowo czy zagadkowy rysunek – a potem działa już tylko nasza wyobraźnia. Takie książki każdy ogląda i rozumie w swój własny sposób, do tych książek zawsze chce się wracać.

„W kieszonce” Iwona Chmielewska,

wydawnictwo: Media Rodzinaw kieszonce

W swojej nowej książce „W kieszonce” pani Iwona wyczarowała dla nas ilustracje przypominające babcine hafty. Niebieski odcień nici i pastelowe, wzorzyste materiały to jedyne kolory, jakich używa. Każda strona wygląda jak tkanina, a obrazki aż chce się dotknąć palcem, by poczuć wystającą nitkę.

A co jest w środku? Krótkie pytania, np.: „Co Jaś ma dziś w kieszonce?”, a na stronie obok podpowiedź obrazkowa – coś ciekawego wystaje z kieszeni. Padają odpowiedzi. Przewracamy stronę – wtedy naszym oczom ukazuje się zawartość tajemniczej skrytki. I ona naprawdę potrafi zaskoczyć.

Iwona ChmielewskaIwona Chmielewska Iwona Chmielewska w kieszonce-16 w kieszonce Iwona Chmielewska w kieszonce-19

Każde dziecko uwielbia kryjówki, skrytki i skarby. Każdy dorosły lubi poczuć się choćby na chwilę jak dziecko. Dla mnie lektura ” W kieszonce” jest właśnie taką chwilą. Wracam do swojego dzieciństwa, wspominam fartuszki w szkole, bluzki haftowane przez Babcię… I śmieję się tak samo jak pięcioletnie dziecko, kiedy okazuje się, że w kieszonce można schować buty na obcasach, marchewkę czy groszek.

w kieszonce-20 w kieszonce-13w kieszonce-24

Jeśli Wy też macie ochotę na taką podróż w czasie lub odrobinę ciepła – zapraszam do lektury. Mnie po raz kolejny rozpiera duma, że takie cuda tworzymy w Polsce i gdzie tylko mogę, chwalę się tą książką, podkreślając: „made in Poland” !

podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *