„Zakątki, czyli kto tu mieszka?”

On 20 grudnia 2016 by agablazy

W sam raz przed świętami, opowiem Wam o kolejnej wyjątkowej książce dla dzieci. Jest to propozycja dla maluchów, choć wiem że są dorośli, którzy też daliby się skusić na to, by mieć takie cudo na półce w swoim domu.

„Zakątki, czyli kto tu mieszka”

autorka: Michalina Rolnik, wydawnictwo: „Dwie Siostry

Dlaczego dorośli mogą ją docenić? A no dlatego, że autorka jest laureatką konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2014. Stąd ci bardziej wrażliwi estetycznie pewnie jej nie przegapią. Ja odkryłam ją przez przypadek w pewnej przytulnej księgarni z bardzo rozbudowanym działem książek dla dzieci. Zachwytom nie było końca, od momentu zobaczenia okładki do ostatniej strony.

Dlaczego dla malucha? Mały format, tekturowe strony, żywe kolory i tekst ograniczony do imion postaci i nazwy miejsc ich zamieszkania. Ilustracje podzielone są na dwie części: po lewej przedstawiają domy naszych bohaterów, a po prawej ich portrety. Sposób, w jaki autorka dobiera kolory i formy, aby zobrazować   20 mieszkańców świata i pomysł na to, by każdemu z mieszkańców nadać imię, jest po prostu genialny. Bo czy Wy wiecie, że w Tajlandii mieszka Mali, w Mogolii Tuul, a w Meksyku Manolo?

Książka może też być początkiem dyskusji o innych kulturach, o emigracji, o uchodźcach. Choć przedstawia śliczne domy i uśmiechnięte buzie, mnie osobiście skłania do refleksji. Dwulatek może przyglądać się różnym twarzom tych postaci, kilkulatek czyta i utrwala nazwy państw a przy okazji poznaje oryginalne imiona ludzi z dwudziestu tak różnych zakątków na ziemi. Nie mówiąc o tym, jak doskonale Michalina Rolnik przedstawia różne style architektury i charakterystyczne dla każdego z tych zakątków budowle. Każdy znajdzie w tej książeczce coś, co lubi najbadziej.

Jesteśmy właśnie w szale zakupów świątecznych… Gdybyście nie mieli czegoś dla malucha (i wolne jakieś 30 zł), a szukali mądrego prezentu (zamiast plastikowej zabawki) z czystym sumieniem polecam „Zakątki, czyli kto tu mieszka”.

zakątki dwie siostry wyjątkowe książki dla dzieci polskie ciekawe ilustracje wydawnictwo dwie siostry kto tu mieszka

podziel się!

Trackbacks & Pings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *