zła, smutna, szczęśliwa

On 18 grudnia 2012 by Gosieńka

Lenka ma dwa i pół roku. Do określenia swojej psychicznej kondycji wystarczają jej trzy słowa. Babcia ma…więcej lat. Ile potrzebuje słów?
Lenka chętnie informuje o swoim samopoczuciu. Czeka na odzew. Obserwuje reakcje otoczenia. Babcia rzadko mówi o swoich emocjach. Na co miałaby liczyć?

Lenka próbuje „odgrywać” poszczególne stany. W trakcie zabawy siada na schodach i podpiera brodę rękami: „Jestem smutna.” W drodze do łazienki marszczy czoło: „Jestem zła.” Po chwili szeroko się uśmiecha. Babcia…jeszcze tego nie próbowała.

Zwykle jej słowa wybuchają razem z emocjami. W codziennej bieganinie pojawia się okienko: goście pojechali na wycieczkę, dziadek zostaje z Lenką, babcia może odetchnąć i przez godzinkę pomaszerować w pola z Białym Psem. Wraca zdyszana, miło odprężona, a tu…kupa w majtkach rozmazana, jedyne okulary do czytania powyginane na amen /dziadek zajęty grzybami/. Babcia nie wytrzymuje: „W nosie mam taki spacer!” Lenka pochylona nad klockami: „A ja mam w nosie kozy…”

***
Puenta.
W kwadrans później Lenka po zjedzeniu zupy idzie na górę spać. Po drodze pyta:”Jesteś zła?” Babcia, że owszem- kupa w majtkach, okulary zepsute…Lenka pokonuje kolejne schody: „Ty jesteś zła. Ja jestem szczęśliwa.”

ilustracje z książki "Emozioni" / Mies van Hout

ilustracje z książki „Emozioni” / Mies van Hout

podziel się!

2 komentarze to “zła, smutna, szczęśliwa”

  • To kiedy wracacie do RYBNIKa ,bo mam kilkoro dzieci żywo zainteresowanych takimi zajęciami a w Naszym mieście niema gdzie się fajnie pobawić. Dzieciaki mają od 1,5 do 7 lat. Chodzimy z 2 latkami na zajęcia muzyczne ale się już nudzą- szukamy różnorodności. Poza tym dzieci mają troszkę problemy rozwojowe- M. ma 2,5 roku i problemy z motoryką małą Z. ma 2 lata i problemy logopedyczne. Jednakowoż żadne nie nadaje się na rehabilitacje u specjalisty.

    • Pani Aniu, na pytanie kiedy mogę odpowiedzieć tekstem ze strony głównej: jak najszybciej! Ale tak naprawdę to sami nie wiemy kiedy dokładnie to będzie możliwe. Zależy nam na powrocie pełną parą i na lata.. Póki co dajemy o sobie znać w sieci. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *